Vizi telephely
Kétcsoportos kis óvodánk az Óbudai Mesevilág Óvoda Telephelyeként működik Békásmegyeren a Víziorgona utca 1. szám alatt, közös épületben a bölcsödével.
Szép környezetben, árnyékos fás udvarral rendelkezünk. Az épület 3 éve felújításon esett át, külső szigetelést kapott vidám színekkel. Részlegesen felújításra került az óvoda belseje is; új belső nyílászárókat kaptunk, megújult a gyermekmosdó és a tornaterem is.
Csoportjaink az átlagosnál kisebb alapterületűek, ennek megfelelően kisebb létszámmal 17-18 fővel működnek. Mindkét csoportunk vegyes életkorú.
Rossz idő esetén a hozzánk járó gyermekek mozgásigényét szép nagy tornatermünkben tudjuk kielégíteni. Az épület felújításakor sok tornatermi mozgásfejlesztőeszközt is kaptunk, ezeket rendszeresen használjuk a csoportos tornafoglalkozásokon, valamint az egyéni, kis csoportos mozgásfejlesztő foglalkozások során.
Óvodánk hangulatát és az itt dolgozókat egy verssel tudjuk legjobban bemutatni, amit tavaly karácsonyra kaptunk ajándékba:
Vízi Tagóvodája
A Mesevilág Óvoda Vízi Tagóvodája 1980 óta fogadja a gyerekeket.
Célunk a feltétel nélküli, szeretetteljes légkörben önmagához képest testileg, lelkileg fejlett, egészséges, kiegyensúlyozott, harmonikus gyermekek nevelése, akik szeretik, óvják a természetet, valamint érdeklődnek a környezetükben élő embertársaik iránt, és akiknél a további tanulmányi előmenetel sikeres lesz. Célunk az egészséges személyiség kialakítása, énkép-önismeret-önértékelés fejlesztése. Legyenek autonómok, elfogadók, váljanak képessé az önálló helyzetmegoldásokra.
A harmonikus személyiségfejlesztést az eltérő fejlődési ütem és az egyéni sajátosságok figyelembe vételével valósítjuk meg, differenciált fejlesztésekkel. Feladatunk a speciális nevelést igénylő gyermekek integrálása, szocializálása, fejlődésük elősegítése.
Kiemelten a mozgásfejlesztésre és a környezeti tartalmak beépítésére fókuszálunk pedagógiai munkánk során. Fejlesztő törekvéseinket a mozgás kapcsán a tornaterem, tornaszoba megléte is segíti, illetve a környezeti témák feldolgozásánál a közeli Gőtés-tó, Duna part, Skanzen is a tervezett külső helyszíneink között található. Rendelkezünk só szobával is, melyet kúra szerűen félévente használnak csoportjaink. Udvarunk felújításra került, folyamatosan bővítjük a játéklehetőségeket, például a felfestett mozgásfejlesztő játékokkal.
A gyerekek óvodai napjait a hagyománnyá vált és a mindig változó programjaink, megemlékezéseink is színesítik. A teljesség igénye nélkül ilyen például:
- Állatsimogató és lovagoltatás, madárovi („Állati jó nap a Vízi oviban”)
- Sport és egészségnap („Óvodai mocorgó nap”)
- Játszó délutánok szülőkkel („Ma Te is ovis lehetsz”)
- Bérletes meseszínház
- Csoportok interaktív kiállítása adott témában (pl. újrahasznosított anyagból játékok)
- Mikulás ünnep
- Meseszínház a kolléganők szereplésével (Közösségi Ház)
- Ovikarácsony
- Ovifarsang
- vízi ovi sportnap („Hajrá Vízi Ovi!”)
- Húsvét
- Közbiztonsági nap
- Vízi majális, gyereknap, tematikus játékokkal (Pl.:„Kalózok és királylányok”, „Cirkuszolunk”, „Megelevenedett mesék”)
A szülőkkel való párbeszéd és kapcsolattartás igen fontos, hiszen legféltettebb kincsüket bízzák ránk. Oviba hívogató játszóházzal mutatkozunk be a leendő ovisoknak. Közös programokat szervezünk a szülőkkel (sportnap, játszó délután, majális), a szülői értekezleteken különböző témákat dolgozunk fel, melyekről párbeszédet folytatunk, így lehetőség van arra, hogy megismerjék szakmai munkánkat, illetve segíthessünk bármilyen neveléssel kapcsolatos problémában.
Cseppke Tagóvoda
Tagóvodánk 6 homogén összetételű csoportját, 140 férőhellyel, 2010-ben nyitottuk nagy lelkesedéssel, sok-sok tervvel. 1-1 csoport létszáma 18 – 24 fő.
Elsődleges szempont volt az induláskor, hogy a törzsóvoda hagyományait, értékeit, célkitűzéseit, Pedagógiai programját megőrizve alakítsuk ki egyéni arculatunkat.
Ennek megfelelően az egészséges életmódra, a környezet megóvására nevelés, a tanulási nehézségek megelőzése mellett a népi hagyományok ápolásával foglalkozunk kiemelten. Fontosnak tartjuk, hogy mindeni számára már az óvodába való belépéskor látható legyen ezen törekvésünk. Ennek megfelelően alakítjuk belső tereinket. Folyamatosan gyűjtjük a régi használati eszközöket, s ezeket beépítjük a dekorációba. Népi játékokat készítünk, s tematikának megfelelően használjuk ezeket a gyerekekkel.
Napi életünket áthatja a népi játékok, a népzene, a néptánc, a népszokások, jeles napok megismerése, gyakorlása. Kéthetente zenészek segítségével ismerkedünk a különböző népi hangszerekkel, táncokkal, szokásokkal. E mellett a szentendrei Skanzenben is ismerkedünk a hagyományokkal, népi mesterségekkel, játékokkal.
A csoportok egyéni igényeihez alkalmazkodva kirándulni, állatkertbe, színházba járunk. Az óvó- és dadus nénikkel Mikulás érkezésekor, karácsonykor, húsvétkor előadásokkal lepjük meg a gyerekeket. Különböző alkalmakkor sütünk, salátákat készítünk a gyerekekkel, sportvetélkedőket szervezünk, kiállításokat rendezünk a gyerekek munkáiból.
Az óvó nénik folyamatosan részt vesznek különböző továbbképzéseken, hogy megújítsák, elmélyítsék tudásukat a gyerekek sokoldalú fejlesztése érdekében.
Az iskolai tanuláshoz szükséges pszichikus funkciók fejlesztését az óvodába lépés első napján elkezdjük. Azt valljuk, hogy minden játékkal, pedagógiai eszközzel, feladatadással a gyerekek fejlettségének és igényeinek figyelembevételével, differenciáltan olyan képességeket fejlesztünk, melyek lehetővé teszik a harmadik-negyedik év végére a zökkenőmentes iskolakezdést. Ha ebben a munkában a gyerekeknél olyan nehezítettséget tapasztalunk, mely több segítséget igényel az átlagosnál, kérjük a logopédus, pszichológus, fejlesztő – gyógypedagógus, ill. a Pedagógiai Szakszolgálat megerősítő véleményét, vagy részükről plusz foglalkozások biztosítását.
Hatalmas tornatermünk nagyon jól felszerelt. Itt a délelőtti mozgás mellett délutánonként foci, judo, kosárlabda, modern tánc várja a gyerekeket. E mellett az angol nyelvvel, sakkal ismerkedhetnek játékosan a gyerekek, s kézműves foglalkozáson is részt vehetnek.
Bárczi épület
Székhely intézményünk Békásmegyer hegy felöli oldalán, rendezett, nyugodt, zöld övezeti környezetben helyezkedik el, s ad igazi otthont gyermekeink neveléséhez. Az óvodánkban 8 csoport működik, melyek nagy része homogén összetételű, közel azonos életkorú gyermekek járnak egy közösségbe. A gyermekek életterei világosak, tágasak, esztétikusan, célszerűen, a gyermekek igényeihez igazodva vannak berendezve. Játszóudvarunk az utcától teljesen védett, biztonságos és sokoldalú mozgáslehetőséget biztosít.
Intézményünkben az inkluzív, befogadó pedagógiai szemlélet és gyakorlat érvényesül. Nagy figyelmet fordítunk a tanulási, beilleszkedési és magatartási zavarok megelőzésére, kezelésére, az esetleges problémák korai kiszűrésére, preventív foglalkozások megszervezésével a kudarc mentes iskolakezdés elősegítésére, megalapozására. Jelentős hangsúlyt kap a környezet megismerése – mint élettér – amelyben gyermekeink megtanulnak eligazodni, tájékozódni. Kompetenciáikat erősítik a rendszeres séták, kirándulások, melyek alkalmával a valóságban ismerkedhetnek meg a természet csodáival, növényekkel, állatokkal, s azok védelmével. Színházi, múzeumi látogatások is színesítik a gyermekek mindennapjait. Az így megszerzett tapasztalatok, élmények pedig megjelennek napi tevékenységeikben, újra élik, újra játszák azokat, melyek így játékosan, a gyermekek életkori sajátosságait figyelembe véve épülnek be személyiségükbe, fejlesztve mindazon képeségeiket, melyek biztosítják a zökkenőmentes iskolakezdés.
Nagy hangsúlyt fektetünk a szociális kapcsolatok, az érzelmi intelligencia fejlesztésére is. Ezt segítik évről-évre ismétlődő hagyományaink (Mihály nap, Márton nap, karácsony, mikulás, farsang, húsvét, nyílt napok, egészséghetek, gyermekhét) melyeknek közösségformáló ereje közelebb hozza egymáshoz a gyermekeket és a szülőket egyaránt. Több programunk is nyitott, ahol kitárjuk az óvoda kapuit, s gyermekek, szülők együtt játszhatnak, mókázhatnak, anyukák, apukák bepillantást nyerhetnek az óvodai életbe.
Egyéni arculatunkat színesíti nemzetiségi csoportunk, ahol a német nyelv játékos megszerettetése mellett, a német kútura hagyományaival, értekeivel ismerkedhetnek meg a gyermekek.
Fakultatív, önköltséges programok szervezésére is biztosítunk lehetőséget, a délutáni órákban, a szülői igények figyelembevételével. Épületünkben sakk, és angol foglalkozások szervezésére kerül sor, Cseppke Tagintézményünk tornatermében pedig sportfoglalkozások várják a gyermekeket.
Pedagógiai munkánk során nagyon fontos számunkra a családok „közelsége”, hiszen egy jó óvoda figyel a szülők igényeire, kíváncsi véleményükre, megpróbálja közös nevezőre hozni a családok és az óvoda értékrendjét, törekedve arra, hogy tartalmas és örömteli óvodáséletet biztosítva, a világra rácsodálkozni tudó, harmonikus „kisembereket” nevelhessenek. Ez vezérel minket mindennapi munkánk során!